Oprogramowanie dla niedowidzących

Oprogramowanie dla osób niedowidzących to programy niezbędne do zapewnienia funkcjonowania specjalistycznego sprzętu komputerowego, elektronicznego i brajlowskiego.  Jak również są to programy, których zadaniem jest dostosowanie oprogramowania podstawowego (system operacyjny, przeglądarka internetowa, edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne itp.) do ich obsługi przez osoby słabo widzące.

Sposoby w jaki oprogramowanie dla niedowidzących dostosowuje programy standardowe do obsługi przez osoby słabo widzące to: udźwiękowienie oraz powiększenie.

Udźwiękowienie programu standardowego przez oprogramowanie dla niedowidzących polega na odczytywaniu informacji z ekranu komputera, opisywaniu obiektów graficznych (np. wykresy w arkuszach kalkulacyjnych, obramowania i tabele). W tym celu wykorzystywany jest syntezator mowy.

Drugi sposób dostosowania oprogramowania podstawowego do obsługi przez osoby słabo widzące to powiększenie, jak nazwa wskazuje wykorzystywane jest tu powiększenie informacji na ekranie. Można powiedzieć że wykorzystywana jest programowa lupa, która wyświetla na ekranie odpowiedni  powiększony wycinek informacji wygenerowanych przez program podstawowy.

Te dwa sposoby powyższe sposoby służą do komunikowania się na linii komputer-użytkownik. Do komunikacji ‘użytkownik-komputer’ w tych przypadkach służą podstawowe peryferia komunikacyjne (klawiatura, myszka / TrackBall).  

Kolejne dostosowanie programów podstawowych do obsługi ich przez osoby niedowidzące umożliwiają zarówno komunikację komputera z użytkownikiem jak i użytkownika z komputerem. W tym celu oprogramowanie dla niedowidzących wykorzystuje technikę ubrajlowienia czyli umożliwia wykorzystanie klawiatury brajlowskiej oraz monitora brajlowskiego.

Programy te używają różnych sposobów na dostosowanie komputera do obsługi przez osobę niedowidzącą, od tylko wybranej jednej formy do wykorzystania wszystkich na raz. Oczywiście dobór programu w dużej części jest uwarunkowany wadą wzroku użytkownika.

Zapraszamy do specjalistycznego działu oprogramowanie dla niedowidzących